Taupykite energiją ir sumažinkite šildymo išlaidas

Pastato pjūvis, kuriame sistemiškai pavaizduota šildymo sistema.

Energijos taupymas ir šildymo išlaidų mažinimas yra neatsiejami dalykai. Vyriausybės duomenimis, gyvenamųjų patalpų šildymui tenka daugiau kaip du trečdaliai privačių namų ūkių galutinių energijos sąnaudų. Į šį skaičių neįskaičiuojama energija, reikalinga karštam vandeniui ruošti. Taigi vien dėl šios priežasties verta imtis energijos taupymo priemonių. Atsiranda ir kitų priežasčių, dėl kurių reikia mažinti šildymo išlaidas, visų pirma dėl didėjančios aplinkos taršos, energetikos pertvarkos tikslų ir ypač dėl augančių kuro kainų. Taikant tinkamas priemones ir tinkamą praktiką, energijos taupymą visai nesunku paversti savo kasdienybės dalimi.

Pavyzdžiui, vos keliais paprastais veiksmais galite išleisti orą iš savo šildymo sistemos. Iš šildymo sistemos pašalinus visus oro burbuliukus, šildymo vanduo gali sklandžiai tekėti šildymo vamzdžiais ir netrukdomai perduoti šilumą į patalpas. Tai ne tik užtikrina didesnį šiluminį komfortą, bet ir pašalina erzinančius garsus, pavyzdžiui, ūžimą ar gurguliavimą.

Taip pat galite sumažinti patalpos temperatūrą, priklausomai nuo patalpos paskirties ir paros laiko. Taip galėsite daug efektyviau naudoti energiją. Tinkamas vėdinimas taip pat padeda taupyti energiją. Kaip tai padaryti, galite sužinoti toliau pateiktame skyriuje. O geriausia, kad visos šios priemonės Jums nieko nekainuoja ir gali būti lengvai integruotos į kasdienį gyvenimą.

Norint pasinaudoti tolesniais taupymo privalumais, reikia įgyvendinti technines priemones. Hidraulinis balansavimas ir reguliari šildymo sistemos priežiūra, kurią atlieka vietinė specializuota šildymo sistemų įmonė, yra veiksmingiausi būdai taupyti energiją ir ilgainiui sumažinti šildymo išlaidas. Galiausiai, bet ne mažiau svarbu, kad taip pat verta sumažinti vandens ir elektros energijos vartojimą ir taip taupyti energiją visose srityse.

Kaip taupyti energiją?

Vienas iš veiksmingų būdų taupyti energiją – keisti šildymo būdus, kurie taip pat gali sumažinti šildymo išlaidas. Tačiau tai nereiškia, kad reikia atsisakyti komforto ar šalti tarp savo keturių sienų. Šiuos tris patarimus galima lengvai įtraukti į savo kasdienį gyvenimą nededant daug pastangų:

Šildymo sistema yra uždara sistema, kurioje cirkuliuoja šilumos generatoriaus šildomas vanduo. Tačiau praktikoje į sistemą gali patekti oro, pavyzdžiui, dėl difuzijos arba kai šilumos generatoriuje atliekami darbai. Susidaro oro burbuliukai, kurie neleidžia šilumai tolygiai pasiskirstyti radiatoriuje. Neretai dėl to atsiranda keistų ar erzinančių garsų. Jei taip atsitinka, radiatorių reikia nuorinti. Mūsų šildymo sistemos nuorinimo vadovas parodo, kaip tai padaryti ir į ką atkreipti dėmesį.

Tinkamas vėdinimas

Radiatorių nuorinimas nėra vienintelis būdas sumažinti šildymo išlaidas. Tinkamas patalpų vėdinimas taip pat laikomas viena veiksmingiausių energijos taupymo priemonių. Svarbu: vėdindami patalpas, trumpam (maždaug penkioms minutėms) visiškai atidarykite langus, užuot palikę juos šiek tiek pravertus ilgam laikui. Šiek tiek praverti langai į patalpą įleidžia mažai šviežio oro, tačiau išleidžia daug šilumos. Kol vėdinate kambarį, sumažinkite šildymą. Jei įmanoma, šį procesą kartokite iki trijų kartų per dieną. Priklausomai nuo sezono, galite vėdinti ir ilgiau nei 5 minutes.

Šilumos suvokimas visada yra subjektyvus. Vienam žmogui gali patikti labai šiltai, kitam – šiek tiek vėsiau. Tačiau aišku viena: namuose ar bute nebūtinai turi būti vienoda temperatūra. Juk patalpos naudojamos skirtingai, be to, jos šildomos netiesiogiai, pavyzdžiui, dėl jose esančių žmonių arba veikiančių elektros prietaisų.

Palaikykite tokią temperatūrą:

Vaikų žaidimų kambaryje, darbo kambaryje ir svetainėje – 20–22 laipsniai Celsijaus, virtuvėje ir miegamajame – apie 18 laipsnių Celsijaus, o koridoriuje – 15 laipsnių Celsijaus. Taupymo galimybės rodo, kokia svarbi yra tinkama patalpų temperatūra: jei patalpų temperatūrą sumažinsite vos vienu laipsniu Celsijaus, šildymo išlaidos sumažės iki šešių procentų – bent jau senesniame pastate. Naujuose pastatuose sutaupymas gali būti mažesnis.

Techninės priemonės šildymo išlaidoms mažinti

Norint taupyti energiją ir ilgainiui sumažinti šildymo išlaidas, nepakanka vien jau minėtų patarimų. Praktiškai geriausias taupymo potencialas gaunamas derinant teisingą šildymo praktiką ir techninį optimizavimą. Pastarasis apima hidraulinį balansavimą ir reguliarią specialisto atliekamą šildymo sistemos priežiūrą.

Energijos taupymas ir šildymo išlaidų mažinimas naudojant hidraulinį balansavimą

Hidraulinis balansavimas optimaliam šilumos paskirstymui

Radiatoriai pastate dažnai įšyla nevienodai. Kuo didesnis atstumas nuo šilumos generatoriaus arba kuo plonesni šildymo vamzdžiai, tuo didesnį pasipriešinimą patiria sistemoje tekantis šildymo vanduo. Tai reiškia, kad ne visur patenka vienodas vandens kiekis, todėl vieni radiatoriai įšyla labiau nei kiti. Tai reiškia, kad kiekvienai patalpai įšildyti iki reikiamos temperatūros reikia daug energijos.

Norint užtikrinti, kad į visus konkrečios sistemos radiatorius būtų tiekiamas tikslus šilumos kiekis, reikalingas kiekvienai patalpai, reikia atlikti vadinamąją hidraulinio balansavimo procedūrą.

Nepriklausomais tyrimais įrodyta, kad hidraulinis šildymo sistemos balansavimas padidina energinį efektyvumą iki 15 proc. Taip ne tik sutaupoma energijos, bet ir sumažinamos šildymo išlaidos. Jei šildymo sistema turi būti įrengta pagal Vokietijos šildymo sistemų reglamentus, nurodytus DIN 4701, ir Vokietijos statybos rangos sutarties procedūras (VOB), hidraulinis balansavimas bet kuriuo atveju yra privalomas. Tačiau teisinio reikalavimo visiems šildymo sistemų savininkams nėra.

Reguliariai atlikdami techninę priežiūrą sumažinkite šildymo išlaidas

Taupykite energiją reguliariai ir kvalifikuotai atlikdami techninę priežiūrą

Reguliari šildymo sistemos priežiūra prailgina Jūsų šildymo sistemos naudojimo laiką ir užtikrina patikimą, sklandų veikimą. Tik taip galima užtikrinti, kad kuro energija būtų naudojama efektyviai ir švariai, taip saugant aplinką ir taupant sąskaitas už šildymą – nesumažinant didelio šildymo ir karšto vandens komforto.

Šildymo katilas, degiklis ir valdymo blokas sudaro sistemą, panašią į automobilio variklį. Jei automobilis būtų eksploatuojamas tiek pat laiko, kiek ir Jūsų katilas, per metus jis nuvažiuotų daugiau kaip 100 000 kilometrų. O visi automobilių savininkai žino, kad jiems reikia reguliariai atlikti techninę priežiūrą. Todėl Jūsų šildymo sistemos techninė priežiūra turėtų būti atliekama bent kartą per metus, panašiai kaip ir Jūsų automobilio.

Vokietijoje daugiau kaip penki milijonai šildymo sistemų iš viso nėra prižiūrimos arba prižiūrimos tik tada, kai kas nors sugenda, nors reguliari techninė priežiūra yra viena iš šildymo ir karšto vandens sistemų operatorių prievolių (Vokietijos energijos taupymo įsakymo (EnEV) 11 str. 3 dalis).

Reguliarios techninės priežiūros privalumai

Reguliari techninė priežiūra ne tik taupo energiją, bet ir mažina šildymo išlaidas. Ekspertų teigimu, lyginant su šildymo sistema, kuriai neatliekama techninė priežiūra, galima sutaupyti nuo penkių iki septynių procentų energijos. Tai reiškia, kad šildymui reikia suvartoti gerokai mažiau išteklių. Todėl šildymo sistemos techninė priežiūra užtikrina aplinką tausojantį eksploatavimą.

Didesnis šildymo sistemos naudingumo koeficientas ir ilgesnis naudojimo laikas
Mažesnės šildymo išlaidos
Didesnis šildymo sistemos veikimo patikimumas
Nuolatinis aukštas šildymo ir karšto vandens komforto lygis
Šiluma gaminama su mažesniu CO₂ išmetimu dėl ekonomiško ir ekologiško eksploatavimo
Išteklių tausojimas efektyviai naudojant energiją

Sumažinkite šildymo išlaidas, naudodamiesi specialistų patarimais, kaip taupyti energiją

Energijos taupymo patarimai nebūtinai turi būti sunkiai įgyvendinami. Daug ką galite padaryti ir patys, atlikdami vos kelis veiksmus. Tai padės taupyti energiją ir sumažinti būsimas sąskaitas už šildymą.

Norint ekonomiškai šildytis, būtina užtikrinti sandarias langų ir durų siūles. Prieš šildymo sezoną turėtumėte patikrinti sandariklius ir, jei reikia, juos pakeisti.

Šildymo vamzdžius izoliuoti paprasta ir nereikalauja daug darbo ar išlaidų. Be to, tai leidžia taupyti energiją.

Reguliariai tikrinkite termostatinių vožtuvų veikimą. Nepaslankus ar net užstrigęs termostatas sumažins šildymo galią. Norint taupyti energiją, patartina pašalinti visas problemas.

Naudokite termostatinius vožtuvus

Derinkite visas priemones kartu, kad šildymo išlaidos būtų kuo mažesnės. Be trijų aprašytų patarimų yra ir kitų naudingų priemonių, kurias galima greitai įgyvendinti ir kurios turi didelį energijos taupymo potencialą:

  • Naktį reikėtų tik sumažinti radiatorių temperatūrą, o ne visiškai juos išjungti; taip išvengsite per didelio patalpų atšalimo. Jei patalpa visiškai atvėsta, norint ją vėl įšildyti, reikės didesnio šildymo vandens srauto. Tai savo ruožtu padidina energijos poreikį.
  • Užuolaidos, kabančios priešais radiatorius, arba baldai tiesiai priešais juos trukdys šilumos cirkuliacijai kambaryje. Šildymo sistema negali pasiekti viso savo poveikio ir turi tiekti daugiau šilumos, kad užtikrintų reikiamą kambario temperatūrą. Todėl laikykite radiatorius laisvus.
  • Užuolaidos ir langinės naktį turėtų būti užtrauktos. Taip sumažinsite greitus šilumos nuostolius ir sulaikysite šaltį bei skersvėjį.

Naudokite mažiau vandens ir taupykite energiją

Efektyvus šildymas nėra vienintelis būdas taupyti energiją ir sumažinti šildymo išlaidas. Taupus vandens vartojimas taip pat sumažina energijos vartojimą. Toliau pateiktus patarimus, kaip taupyti vandenį vonios kambaryje ir skalbiant drabužius, galite lengvai ir nebrangiai įtraukti į savo gyvenimą.

Naudokite mažiau vandens ir sumažinkite šildymo išlaidas.

Vandens taupymas vonios kambaryje

Naudojant vandenį taupančius nuleidimo vožtuvus tualeto bakeliuose, sumažėja vandens vartojimas. Įprastinis tualeto bakelis suvartoja tris kartus daugiau vandens nei bakelis su vandenį taupančiu nuleidimo mygtuku (1 kartą nuleidžiant vandenį suvartojama apie 9 litrai vandens).

Nedelsdami sutaisykite lašančius vandens čiaupus, kitaip suvartosite labai daug vandens.

Rekomenduojama naudoti vandenį taupančias dušo galvutes ir maišytuvus.

Užpildant vonią suvartojama tris kartus daugiau vandens ir energijos. Be šildymo šilumos karšto vandens tiekimas yra svarbus namų ūkyje suvartojamos energijos veiksnys.

Valydamiesi dantis naudokite puodelį ir užsukite čiaupą.

Taupykite vandenį skalbdami skalbinius

Visada pakraukite pilną skalbyklę. Venkite pirminio skalbimo ir skalbkite ne 90 °C, o 60 °C temperatūroje. Pirminis skalbimas būtinas tik stipriai suteptiems skalbiniams.

Naudokite energiją taupančias programas, jei skalbyklėje arba indaplovėje yra tokia galimybė. Kartais jiems reikia šiek tiek daugiau laiko, tačiau jie padeda taupyti vandenį ir tuo pačiu energiją.

Džiovyklė tam pačiam skalbinių kiekiui išdžiovinti suvartoja dvigubai daugiau energijos nei skalbyklė. Todėl, jei įmanoma, geriausia skalbinius džiovinti džiovykloje arba lauke.

Taupykite elektros energiją ir mažinkite klimato taršą

Namams šildyti ir karštam vandeniui ruošti reikia ne tik elektros energijos. Nors jos bendro energijos suvartojimo dalis yra palyginti nedidelė, yra daug priežasčių taupyti elektros energiją. Pirma, dėl to, kad elektros energijos kaina nuolat kyla, antra, dėl to, kad elektra vis dar daugiausia gaminama įprastinėse elektrinėse. Kaip energijos šaltinis dažnai naudojamas iškastinis kuras, pavyzdžiui, anglis arba dujos, o jas deginant išsiskiria aplinkai kenksmingas CO₂.

Visiškai išjunkite elektros prietaisus, užuot naudoję budėjimo režimą

Taupyti elektros energiją daugelyje mūsų gyvenimo sričių yra labai lengva. Pavyzdžiui, visiškai išjunkite elektros prietaisus, tokius kaip muzikos sistemos, televizoriai ir kompiuteriai, jei jų kurį laiką nenaudosite. Nors daugelis prietaisų turi budėjimo režimą, iš kurio juos galima greitai pažadinti, vis dėlto jie ir toliau vartoja energiją, kai veikia šiuo budėjimo režimu. Jei norite taupyti nuosekliai, naudokite ilgintuvą su jungikliu. Tai leidžia vienu kartu atjungti kelis elektros prietaisus nuo elektros tinklo.

Atsisakykite daug energijos vartojančių oro kondicionierių

Oro kondicionieriai užtikrina malonią temperatūrą karštomis vasaros dienomis. Tačiau šie prietaisai yra tikri elektros energijos rijikai. Jei jie naudojami kelias dienas per metus, padidėja elektros energijos išlaidos. Žymiai švaresnė alternatyva yra šilumos siurblys su vėsinimo funkcija. Žiemą jis patikimai ir ekonomiškai šildo patalpas. Vasarą jis maloniai vėsina patalpas. Daugiau informacijos rasite skyriuje Natūralusis ir aktyvusis vėsinimas.

Gaminkite savo elektros energiją naudodami fotovoltinę sistemą

Fotovoltinių sistemų dabar galima įsigyti įvairių konstrukcijų ir galingumo dydžių. Jei namo stogo kryptis ir padėtis tinkama, sistemą galima įrengti greitai ir ekonomiškai. Iš jos pagamintą elektros energiją galite tiekti į vietinį elektros tinklą, o už tai Jums net bus mokama. Arba galite tiesiog naudoti ją patys. Tokiu atveju Jums nebereikės rūpintis, kaip taupyti elektros energiją.

Daugiau informacijos apie energijos taupymą taip pat galite rasti mūsų DUK apie šildymą ir kt.